top of page
Zdjęcie autoraKarolina Łapucka

SKETCHtember: od linii po twórczy impuls w codzienności

Kreatywność to wyobraźnia połączona z odpowiedzialnością, a dyscyplina to najwyższa forma miłości do siebie. Pierwszego września rozpoczął się miesięczny cykl Sketchtember. Czas dedykowany poprawie samopoczucia i wydajności, zwiększeniu umiejętności skupienia uwagi oraz oswojeniu przejścia brzoskwiniowego lata w złotą jesień. Sketchtember to obietnica, która obejmuje nie tylko przestrzeń kreatywną, ale także obszary inteligencji emocjonalnej i relacji społecznych. Inauguracja przebiega wzdłuż narysowanych linii, które można i należy przekraczać ;)


Pierwszym zadaniem jest odpuszczenie, by pozwolić emocjom prowadzić dłoń, a także eksperymentowanie z tym, co dzieje się na kratce oraz w nas. Linia jest podstawowym elementem. Dzięki prostocie i elastyczności pozwala na nieskrępowaną twórczość, stąd jej znaczenie w procesie jest wielowarstwowe. Może być używana jako środek wyrazu emocjonalnego. Jej spektrum — grubość, intensywność, kierunek, długość i rytm — może odzwierciedlać stany emocjonalne i wewnętrzne doświadczenia osoby. Całość jest niezwykłym układem tanecznym osobistych skojarzeń, kodów kulturowych, emocji, kolorów i dynamiki.




Miękkie, faliste linie sugerują spokój, łagodność, smutek i ciągłość doświadczenia z różnym natężeniem. W połączeniu z kolorem, na przykład błękitem, budzą skojarzenia lekkości obłoków lub organicznych płatków kwiatów.




Ostre, zygzakowate linie mogą wyrażać niepokój, gniew, frustrację. W zależności od koloru stają się bliższe zielonej, świeżo ciętej trawie lub swobodnej, amorficznej, czerwonej i bardzo mocnej ekspresji.





Proste pionowe linie symbolizują siłę i stabilność, podczas gdy linia pozioma może sugerować spokój i równowagę, niekiedy rezygnację, nawet zamrożenie.




Ukośna linia przywodzi na myśl pochylone drzewo, które jest coraz bliżej upadku. Nie jest to doświadczenie obce człowiekowi. Jednak pochylamy się także, kiedy biegniemy i nie oglądamy się za siebie, bo delikatnie muska nas pierwsza fala euforii. Z uniesioną ręką stajemy obok wyraźnie pochylonego dzieła architektury.





Półkula kojarzona bywa ze wschodem słońca, a także łukiem lub portalem architektonicznym, za którym jest dokładnie tak, jak sobie wyobrażacie.




Poprowadzona w górę lub dół określa stany emocjonalne.




Dwie stykające się u góry linie to obraz siły piramid Starożytnego Egiptu, gór. Całość kojarzona z imponującym, nieruchomym, wytrzymałym, twardym, trwałym, z pozoru poznanym, a nieodkrytym.


Na marginesie należy zanotować, że nie ma planu i oczekiwań. Warto zacząć odkrywać, ile obszarów, w których coś się dzieje, obejmuje proces twórczy. Tego rodzaju spontaniczne działanie może pomóc w uświadomieniu sobie ukrytych emocji, myśli lub konfliktów. Z kolei świadoma powtarzalność i rutynowość stawianych linii koncentruje się na regulacji samopoczucia. Linia służy człowiekowi w zależności od potrzeb, stanowiąc potężne narzędzie.



Jeśli logiczny umysł daje o sobie znać i tym samym nie ma pewności, co się dzieje i czemu całość służy, zaleca się wyobrażenie sobie, że dłoń zachowuje się jak owad lub ptak. Gdziekolwiek się pojawia, zostawia ślady. Dodatkowo, skupienie na konkretnej odczuwanej emocji sprawia, że ptak porusza się pełen spokoju lub staje się porywczym owadem w poszukiwaniu sensu.






„Czasami mamy w sobie takie potoki — takie jak niepokój, strach, lęk wyprzedzający lub rozpacz — i mogą one nami rządzić i sprawiać, że czujemy się zdezorganizowani lub nie możemy nic zrobić”. Dzięki takim czynnościom jak rysowanie możliwe jest skierowanie tej negatywnej energii na zadanie, które wykonujemy, i złagodzenie uczucia niepokoju.




Sketchtember trwa, a drugiego dnia zbliża nas do tego, co znane, nasze, co tu i teraz, oraz bliskie dosłownie, czyli na wyciągnięcie ręki. Skupienie obejmuje przedmioty codziennego użytku. Właśnie tym niepozornym, materialnym sługom dajemy uwagę, negując osobisty egocentryzm. Decydujemy, że zostają głównymi bohaterami, tym samym redukując negatywne splątania myśli. Zadaniem jest podążanie za smukłością kształtów, ich nieregularnością, chropowatą skórką lub błyskiem ciemnego szkła.


Przestrzeń zaczynają dopełniać skojarzenia, które pojawiają się w związku z nowo wybranym protagonistą. Zbliżenie obejmuje marcowe migdały, do których czuje się wszystko, tylko nie obojętność. Kartkę namacalnie wypełnia zapach perfum ze sklepu zielarskiego, który na przełomie wiosny i lata rozkochał wielu. Obrus w błękitną kratę, a na nim wspólne śniadanie, podczas którego nie trzeba nic więcej dodawać. Decyduję spotkać się z tym, by docenić oraz zauważyć, jak wiele składa się na otoczenie.







Po wszystkim następuje moment oceny: czy środowisko pozostaje odżywcze, czy słodko zalepiające troski? Korzyści płynące z zatrzymania przedmiotów na papierze obejmują m.in. ćwiczenie koncentracji, skupienie na detalach oraz umiejętność przeniesienia mikro uwagi na makro horyzont. Przedmiot poddawany szybkiemu szkicowi zaprasza do refleksji nad jego funkcjonalnością, czy pozostaje niezbędnym, a może ulubionym dodatkiem, i dlaczego jest przy mnie. Tworzenie na podstawie codziennych obserwacji niesie satysfakcję i spełnienie, podnosi samoocenę i ogólne poczucie dobrostanu. Sprzyja także lepszemu rozumieniu siebie, a przy tym buduje i rozwija relację z otoczeniem, które zdecydowanie stroni od neutralności. Rysowanie tego, co na wyciągnięcie ręki, jest skutecznym łączeniem mindfulness z kreatywnością.


„Przyzwyczajenie się do robienia czegoś, co jest nieco mniej ustrukturyzowane i zdefiniowane, daje świeżą perspektywę ustalonych wzorców, które mogę zastosować w innych aspektach mojego życia”






Wyzwanie 30 okręgów


Zadanie w wielu niezależnych branżach żyje pod hasłem "Przełam lody z własną kreatywnością", a kiedy pierwsze skrępowanie mija, pozostaje jeden świadomy krok od twórczej pewności siebie. Przy wykorzystaniu ograniczonego czasu oraz przestrzeni, ćwiczenie w fascynujący sposób angażuje wyobraźnię, wspiera pracę z ograniczeniami oraz wyostrza umysły nie podcinając skrzydeł. Thirty Circles autorstwa Boba McKima może zostać wykonane samodzielnie lub w grupie. Cel obejmuje zachęcenie oraz ośmielenie do testowania własnej kreatywności. Wyzwanie polega na uzupełnieniu okręgów w sposób, który zmieni je wszystkie w rozpoznawalne obiekty.





Sprawdź, czy idee płynące z nurtem są pochodne (piłka do koszykówki, piłka nożna, piłka siatkowa) czy odrębne (planeta, ciasteczko, uśmiechnięta buźka). Czy udało się "złamać zasady" i połączyć kółka (bałwan, sygnalizacja świetlna, nożyczki)?


Generując pomysły równoważą się dwa cele: płynność (szybkość i ilość pomysłów) i elastyczność (idee, które są wyraźnie różne i odrębne). Na świetny pomysł może składać się wiele innych niezależnych idei. Świetny pomysł może mieć także dwadzieścia dziewięć pochodnych od niego wariacji. Łącząc płynność i elastyczność, generuje się bogaty wachlarz koncepcji do wyboru.


Porzuć sposób, w jaki ludzie mówią ci, że rzeczy mają być zrobione, i daj sobie przestrzeń oraz zdolność do popełniania błędów, do myślenia o śmiesznych rzeczach





9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page